Szkoła Podstawowa nr 4
im Francesco Nullo
w Olkuszu
Tel: 32 643 06 05
Adres:
ul. Fr. Nullo 36,
32-300 Olkusz

e-mail: sp4olkusz@wp.pl
piątek 26 kwiecień 2024

PROCEDURA ORGANIZACJI PRACY W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 4 IM.FRANCESCO NULLO W OLKUSZU W OKRESIE PANDEMII

 

§ 1

 

PRZYPROWADZANIE DZIECKA DO SZKOŁY  I ODBIERANIE DZIECKA  ZE SZKOŁY – OBOWIĄZKI RODZICA

    

  1. Na czas reżimu sanitarnego drzwi szkoły są zamknięte. Przyjście sygnalizuje się dzwonkiem umieszczonym przy drzwiach wejściowych do szkoły.
  2. Dzieci powinny być przyprowadzane do szkoły i odbierane ze szkoły przez jednego z rodziców lub jednego z opiekunów według zadeklarowanych godzin (dotyczy dzieci klas I-III)
  3. Obecność dziecka w szkole rodzic jest zobowiązany zadeklarować wychowawcy dzień wcześniej do godziny 12.00 (telefonicznie, sms, email). Obowiązuje deklaracja godzinowa i   żywieniowa jeśli występuje ze względu na ilość zamawianych produktów i planowaną organizację pracy personelu. Niezgłoszenie spowoduje nieprzyjęcie dziecka do szkoły.
  4. Rodzic zobowiązany jest przyprowadzić do szkoły tylko dziecko zdrowe, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną. Z zajęć w formie konsultacji w szkole mogą korzystać uczniowie zdrowi, bez objawów choroby zakaźnej.
  5. Jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych nie wolno przyprowadzać dziecka do szkoły, ani uczestniczyć w konsultacjach.
  6. Rodzic jest odpowiedzialny w drodze do szkoły i z powrotem za zabezpieczenie swojego dziecka, które ukończyło 4 rok życia w indywidualną osłonę nosa i ust (maseczka lub inna forma ochrony).
  7. Rodzic dziecka na terenie szkoły ma obowiązek zabezpieczenia siebie w indywidualne środki ochrony nosa i ust ( maseczka lub inna forma ochrony)
  8. Rodzic / opiekun prawny przyprowadzający / odbierający dziecko do/ze szkoły musi zachować dystans społeczny w odniesieniu do pracowników szkoły jak i innych dzieci i ich rodzica wynoszący min. 2 m.
  9. Rodzic zobowiązany jest przyprowadzać dziecko codziennie w świeżym ubraniu.
  10. Rodzice mogą wchodzić z dziećmi wyłącznie do przestrzeni wspólnej szkoły lub wyznaczonego obszaru z zachowaniem zasady – jeden rodzic z dzieckiem lub w odstępie 2 m od kolejnego rodzica z dzieckiem, przy czym należy rygorystycznie przestrzegać wszelkich środków ostrożności (m. in. osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
  11. Rodzic/opiekun lub uczniowie biorący udział w konsultacjach przed wejściem do budynku mają obowiązek zdezynfekowania rąk płynem dezynfekującym zgodnie z zamieszczoną instrukcją lub założenie rękawiczek ochronnych.
  12. Przed wejściem do szkoły uczniowie będą poddani pomiarowi temperatury termometrem bezdotykowym przez pracownika szkoły pełniącego dyżur przy wejściu.
  13. Jeżeli uczeń wykazuje oznaki chorobowe lub temperatura ciała dziecka wynosi 37˚C i więcej pracownik szkoły nie przyjmuje dziecka i informuje rodzica o konieczności konsultacji z lekarzem.
  14. Rodzic przekazuje dziecko w przedsionku dyżurującemu tam pracownikowi.
  15. Dyżurujący pracownik odprowadza dziecko/ucznia do szatni (jeżeli jest taka możliwość, w szatni należy wykorzystywać co drugi boks oraz zachowywać dystans społeczny 2m) gdzie dziecko/uczeń się rozbiera i następnie do drzwi sali, w której będzie dziecko będzie przebywało lub uczestniczyło w konsultacjach, ale nie wchodzi do środka.
  16. Przyprowadzenie dziecka do szkoły lub uczestniczenie w konsultacjach jest równocześnie wyrażeniem zgody rodziców na pomiar temperatury ciała dziecka w ciągu pobytu dziecka w szkole w przypadku wystąpienia niepokojących objawów chorobowych. Wynik pomiaru temperatury dziecka nie będzie rejestrowany.
  17. W przypadku pojawiania się niepokojących objawów choroby dziecka, zostanie ono odizolowane z zapewnieniem opiekuna w odrębnym pomieszczeniu z zapewnieniem minimum 2 m odległości od innych osób i niezwłocznie zostanie powiadomiony telefonicznie rodzic/opiekun w celu pilnego odebrania dziecka ze szkoły.
  18. Rodzic jest obowiązany do podania aktualnego telefonu i natychmiastowego odebrania telefonu ze szkoły.
  19. Rodzic/opiekun powierza dziecko wyznaczonemu pracownikowi szkoły, którego informuje o ogólnym stanie zdrowia dziecka. Pracownik zachowując odpowiedni dystans odprowadza dziecko do sali zajęć lub sali gdzie odbywają się konsultacje po uprzednim pozostawieniu zewnętrznego ubrania w szatni.
  20. Po wejściu do sali zajęć dziecko niezwłocznie udaje się do łazienki celem dokładnego umycia rąk. W przypadku uczniów uczestniczących w konsultacjach należy przed wejściem do sali zdezynfekować ręce płynem dezynfekującym.
  21. Dzieci nie mogą zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów i zabawek.
  22. Rodzic zobowiązany jest do przypominania dziecku o podstawowych zasadach higieny w tym o unikaniu dotykania oczu, nosa i ust, o częstym myciu rąk wodą z mydłem, nie podawania ręki na powitanie oraz odpowiednim zasłanianiu twarzy podczas kasłania bądź kichania.
  23. Rodzic zobowiązany jest do ustalenia z dyrektorem szybkiej ścieżki komunikacji z rodzicem ( numer telefonu) oraz do podpisania oświadczenia i deklaracji oraz do wypełnienia ankiety. Dokumenty w formie załączników dołączone są do procedury.
  24. Uczniowie którzy chcą skorzystać z konsultacji muszą się zapoznać z harmonogramem,
  25. Uczeń który umówił się na konsultację a nie może przybyć, musi zgłosić ten fakt wcześniej, wówczas nauczyciel będzie mógł zaprosić w zastępstwie innego ucznia.
  26. Uczeń na konsultacje zabiera własny zestaw podręczników i przyborów (zakaz pożyczania od innych uczniów).
  27. Uczniowie przychodzący na konsultacje zachowują odstępy w szatniach i na korytarzach zgodnie z regułami 2 m.

 

§ 2

 

OBOWIĄZKI DYREKTORA

 

 

  1. Od 25 maja 2020 r. uczniom klas I-III zapewnia udział w zajęciach opiekuńczo–wychowawczych z elementami zajęć dydaktycznych a od 1 czerwca br. umożliwia konsultacje dla wszystkich uczniów szkoły podstawowej.
  2. Dyrektor ustala wewnętrzne procedury obowiązujące w placówce do wymogów zwiększonego reżimu sanitarnego w warunkach pandemii koronawirusa i choroby COVID-19 zorganizuje zajęcia dla dzieci.
  3. Przygotuje wraz z nauczycielami oraz upowszechni wśród nauczycieli, uczniów i rodziców harmonogram konsultacji indywidualnych i grupowych.
  4. Dyrektor wyznacza stałe sale na konsultacje dla tej samej grupy.
  5. Biblioteka będzie otwarta od poniedziałku do piątku w czasie odbywania się zajęć dydaktycznych (wg. planu lekcji klas I-III). Książki będą poddane kwarantannie po zwrocie przez uczniów na 3 dni w wydzielonym i oznakowanym regale lub pudle. Wszystkie prace z książkami należy wykonywać w rękawiczkach.
  6. Współpracuje z organem prowadzącym w celu zapewnienia odpowiednich środków do dezynfekcji.
  7. Organizuje pracę personelu pedagogicznego i niepedagogicznego na okres wzmożonego reżimu sanitarnego.
  8. Planuje organizację pracy szkoły na podstawie analizy zebranych zdalnie informacji od rodziców o liczbie dzieci, których rodzice pracują i przyprowadzą dziecko do szkoły w czasie pandemii.
  9. Przekazuje rodzicom informację o czynnikach ryzyka COVID-19, informuje o odpowiedzialności za podjętą decyzję, związana z wysłaniem dziecka do placówki (Oświadczenie i deklaracja rodzica, ankieta)
  10. Organizuje grupy w wyznaczonych i stałych salach zapewniając 4 m2 powierzchni na osobę oraz , 2 m dystansu społecznego pomiędzy osobami i 1,5 m odstępu pomiędzy stolikami w sali podczas konsultacji.
  11. Jeśli jest to możliwe, zapewnia liczebność grup mniejszą niż jest to uregulowane w rozporządzeniu MEN w sprawie organizacji publicznych szkół i przedszkoli. (maksymalnie 12 osób w grupie). W uzasadnionych przypadkach, za zgodą organu prowadzącego można zwiększyć liczbę dzieci – nie więcej niż o 2 uczniów.
  12. W miarę możliwości ogranicza przebywanie w placówce osób z zewnątrz.
  13. Dba o zachowanie dodatkowych środków ostrożności przy ewentualnych kontaktach z takimi osobami, w tym z dostawcami posiłków.
  14. Przy wejściu do szkoły bezwzględnie zapewnia płyn do dezynfekcji rąk i obliguje wszystkich dorosłych jak i starszą młodzież do korzystania z niego (wywieszone plakaty i piktogramy)
  15. O ile jest taka potrzeba, zaopatruje pracowników w środki ochrony osobistej, w tym rękawiczki, maseczki ochronne, fartuchy, ewentualnie przyłbice.
  16. W pomieszczeniach higieniczno-sanitarnych wywiesza plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem instrukcje do dezynfekcji rąk.
  17. Dopuszcza do użytku istniejący na terenie placówki plac zabaw, sale gimnastyczną i boiska szkolne, jeśli będzie możliwe spełnienie warunków GIS.
  18. W sali gimnastycznej mogą przebywać dwie grupy uczniów. Po każdych zajęciach używany sprzęt sportowy oraz podłoga powinny zostać umyte lub zdezynfekowane. Zaleca się korzystanie przez uczniów z boiska szkolnego oraz pobytu na świeżym powietrzu na terenie szkoły, przy zachowaniu zmianowości grup i dystansu pomiędzy nimi.
  19. Jeżeli nie można zapewnić codziennej dezynfekcji sprzętu na placu zabaw i boisk sportowych będzie on oznaczony taśmą i odpowiednio zabezpieczony przed używaniem.
  20. Zapewnia sprzęt i środki oraz monitorowanie prac porządkowych ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania czystości ciągów komunikacyjnych, dezynfekowania powierzchni dotykowych: poręczy, klamek, włączników światła, uchwytów, poręczy krzeseł i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach do spożywania posiłków.
  21. Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze. Przestrzegać zasad aby uczniowie nie wymieniali się przyborami szkolnymi (długopisy ołówki, cyrkle, książki, zeszyty itp.) między sobą.
  22. Szkoła organizuje zajęcia świetlicowe dla uczniów, których rodzice zgłosili potrzebę korzystania ze świetlicy szkolnej. Godziny pracy świetlicy będą wynikać z zebranych informacji od rodziców.
  23. Przygotowuje procedury postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia i skutecznie przeszkoli pracowników, jak należy je stosować.
  24. Pamięta, że każde wprowadzane wymagania, konieczne dla zachowania zdrowia, musi być przedstawione i wyjaśnione odbiorcom.
  25. Przeprowadza szkolenia pracowników i zwraca uwagę, aby kładli szczególny nacisk na profilaktykę zdrowotną, również dotyczącą ich samych.
  26. Nie dopuszcza do pracy nauczycieli i innych pracowników, którzy są chorzy.
  27. W miarę możliwości nie angażuje w zajęcia opiekuńcze nauczycieli i innych pracowników powyżej 60 roku życia.
  28. W miarę możliwości tak organizuje pracę, aby unikać rotacji nauczycieli podczas sprawowania opieki nad dziećmi.
  29. Wyznacza i przygotowuje pomieszczenie (wyposażone m.in. w środki ochrony osobistej i płyn dezynfekujący), w którym będzie można odizolować osobę w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych.
  30. Umieszcza w łatwo dostępnym miejscu numery telefonów do:

organu prowadzącego tel. 32 6260100

kuratora oświaty tel. 12 448 11 10,

stacji sanitarno-epidemiologicznej tel. 32 7545720

służb medycznych tel. 41 2401200

  1. Przygotowuje ścieżki szybkiej komunikacji z rodzicami( numer telefonu stale dostępny),
  2. W przypadku organizacji stołówki, to obok warunków wymaganych przepisami prawa odnoszących się do funkcjonowania żywienia zbiorowego, dodatkowo wprowadza zasady szczególnej ostrożności, np. korzystanie z płynów dezynfekujących do czyszczenia powierzchni i sprzętów.
  3. Zorganizuje bezpieczne spożywanie posiłków, w tym np. spożywanie posiłków w małych grupach, czyszczenie blatów, stołów i poręczy krzeseł po każdej grupie.

 

§ 3

 

OBOWIĄZKI NAUCZYCIELA PODCZAS PRACY Z DZIEĆMI

 

  1. Nauczyciel wyjaśnia uczniom, jakie zasady bezpieczeństwa obecnie obowiązują w szkole i dlaczego zostały wprowadzone. Komunikat przekazuje w formie pozytywnej, aby wytworzyć w dzieciach poczucie bezpieczeństwa i odpowiedzialności za swoje zachowanie.
  2. Organizuje i rozpowszechnia wśród uczniów i rodziców harmonogram konsultacji indywidualnych i grupowych z uwzględnieniem odległości pomiędzy stanowiskami nauki min.1,5 m (1 uczeń – 1 stolik).
  3. Nauczyciel pełniący dyżur w placówce organizuje działania opiekuńczo - wychowawcze i w miarę możliwości edukacyjne zgodnie z zadeklarowanymi przez rodziców godzinami pobytu dziecka w szkole.
  4. Nauczyciel organizuje przerwy dla swojej grupy, w interwałach adekwatnych do potrzeb, jednak nie rzadziej niż po 45 min. Grupa spędza przerwy pod nadzorem nauczyciela.
  5. Usuwa z sali lekcyjnej i świetlicy przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie dezynfekować, np. pluszowe zabawki, puzzle, wózki, drobne zabawki rzeczy z miękkich materiałów, książki itp. Dzieli klocki tak, aby dziecko korzystało tylko ze swojego zestawu, w przeciwnym razie musi za każdym razem je dezynfekować. Podobnie postępuje z wszelkimi innymi zabawkami użytkowanymi przez każde dziecko.
  6. Jeżeli do zajęć wykorzystywane są przybory sportowe, np. piłki, skakanki, obręcze, powinno się je systematycznie dezynfekować po każdej zmianie ucznia.
  7. Wietrzy salę, co najmniej raz na godzinę, obowiązkowo prowadzi zabawy z dziećmi i organizują codzienna gimnastykę przy otwartych oknach.
  8. Przestrzega ustalonego harmonogramu wyjść tylko na spacer na teren placówki. Nie organizuje wyjść poza teren placówki, np. spaceru do parku.
  9. Organizuje wyjścia poszczególnej grupy tylko (pod warunkiem możliwości spełnienia wymagań), tak, aby grupy nie mieszały się ze sobą.
  10. Sprawuje opiekę, prowadzi konsultacje indywidualne lub grupowe z uczniami. Przestrzega zachowania dystansu między dziećmi. W razie potrzeby zaznacza miejsca taśmami.
  11. Zorganizuje pokaz właściwego mycia rąk. Instruuje, pokazuje techniki właściwego mycia rąk wg instrukcji dla dzieci (umieszczonej w widocznych miejscach w placówce). Przypomina i daje przykład. Zwraca uwagę, aby dzieci często i regularnie myły ręce, szczególnie przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety i po powrocie ze świeżego powietrza.
  12. Dzieci mają wyznaczone toalety, umywalki do korzystania z podziałem na chłopców i dziewczynki klasy I - III.
  13. Unika organizowania większych skupisk uczniów w jednym pomieszczeniu.
  14. Przy konieczności bliskiego kontaktu z dzieckiem stosuje odpowiednio środki ochrony.
  15. Należy zwracać uwagę dzieciom i młodzieży podczas konsultacji, aby nie pożyczali sobie przyborów i podręczników.
  16. Dopilnować uczniów podczas przerw, aby stosowali bezpieczny odstęp wynoszący 2 m.

 

§ 4

 

ZASADY PODCZAS OPIEKI SPRAWOWANEJ PRZEZ NAUCZYCIELI

 

  1. Na czas podwyższonego reżimu sanitarnego drzwi do placówki są zamknięte. Wejścia do placówki sygnalizuje się dzwonkiem. Wszelkie dokumenty i inne rzecz podaje się przez oznakowane okienko.
  2. Dzieci przebywają w wyznaczonych salach, dostosowanych do reżimu sanitarnego(ograniczenie zabawek, kącików zabaw, sprzętu ze względu na ciągłą dezynfekcję) W razie potrzeby będą uruchomione kolejne sale przy założeniu, że kadra jest w odpowiednim składzie i będzie możliwe spełnienie wszystkich wytycznych reżimu sanitarnego.
  3. Liczba dzieci w poszczególnych grupach przebywających w jednej sali zostaje ograniczona do 12, nauczyciel lub drugi nauczyciel (minimalna powierzchnia do zabawy, zajęć itp. wynosi 4 m2. na jedno dziecko i każdego opiekuna).
  4. W związku z powyższym placówka jest w stanie w ciągu dnia zapewnić opiekę do 12 dzieci w jednej sali. W szkole można spełnić warunki dla 7 sal lekcyjnych pod warunkiem pełnej obsady kadry.
  5. W przypadku, gdy kolejni rodzice będą deklarować przyjście dziecka do szkoły dyrektor w miarę możliwości będzie je zapewniał lub poinformuje o braku tej możliwości. Zgłosi ten fakt do organu prowadzącego.
  6. Nauczyciele do 12.30 każdego dnia informują dyrektora o ilości zgłoszonych dzieci, który do 13.00 ustala harmonogram pracy na następny dzień, informując o nim odpowiednich pracowników.
  7. Zorganizowana grupa dzieci przebywa w wyznaczonej i stałej sali pod opieką w miarę możliwości stałych nauczycieli i opiekunów.
  8. Wszyscy pracownicy opiekujący się dziećmi przebierają się w strój do pracy.
  9. Z sali zajęć zostaną usunięte te przedmioty i sprzęty, których nie będzie można skutecznie wyprać lub zdezynfekować. (min: wykładziny, dywany, pluszowe zabawki, książki, gry planszowe, puzzle, drewniane zabawki i wszystkie drobne zabawki).
  10. Pozostałe przedmioty w sali lub sprzęty każdorazowo używane przez dane dziecko, należy na bieżąco myć lub dezynfekować.
  11. Salę, w której przebywają dzieci należy, co najmniej raz na godzinę wietrzyć. Przy stosowanej dezynfekcji przyborów, pomocy dydaktycznych i zabawek częściej.
  12. Zaleca się jak najczęściej organizowanie pobytu na świeżym powietrzu na terenie placówki z zachowaniem możliwie maksymalnej odległości dziecko-dziecko ,dziecko-opiekun.
  13. Sprzęt na placu zabaw powinien być regularnie czyszczony lub dezynfekowany przez pracownika placówki pracującego w danej grupie z nauczycielem, jeśli nie ma takiej możliwości należy zabezpieczyć go przed używaniem.
  14. Nauczyciel nie może organizować żadnych wyjść poza teren placówki.
  15. Opiekunowie powinni zachować dystans społeczny między sobą, w każdym miejscu w placówce, wynoszący min 1,5 m.
  16. Dzieci z danej grupy są zobowiązane do regularnego mycia rąk wodą z mydłem w szczególności po przyjściu do szkoły, przed jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza, po skorzystaniu z toalety, oraz w razie ewentualnego kontaktu z drugą osobą. Nauczyciele, pracownicy dodatkowo stosują dezynfekcję lub rękawiczki jednorazowe.
  17. W razie konieczności np. przeprowadzenia zabiegów higienicznych u dziecka nauczyciele i pozostali pracownicy powinni być zabezpieczeni w indywidualne środki ochrony osobistej- jednorazowe rękawiczki, maseczki na usta i nos oraz fartuch z długim rękawem.
  18. Każdy opiekun zobowiązany jest do prowadzenia samoobserwacji swojego stanu zdrowia i pomiaru temperatury 2 razy dziennie. W przypadku temperatury podwyższonej powinien pozostać w domu i skorzystać z teleporady medycznej

 

§ 5

 

ORGANIZACJA WYŻYWIENIA I CZYNNOŚCI PORZĄDKOWE

 

   Szkoła zapewnia wyżywienie dzieciom w czasie ich przebywania na terenie placówki.

  1. Pracownik kuchni oraz intendentka przestrzegają warunków wymaganych przepisami prawa, dotyczącymi funkcjonowania zbiorowego żywienia.
  2. Wykonując zadania, utrzymują odległość dwóch metrów pomiędzy stanowiskami pracy.
  3. Oprócz środków higieny osobistej takich jak fartuchy stosują bezwzględnie rękawiczki oraz maseczki wielorazowego użytku.
  4. Intendentka dba o czystość magazynu spożywczego. Wstęp do magazynu ma tylko i wyłącznie intendentka. Wydaje towar pomocy kuchennej wystawiając go na stolik obok magazynu
  5. Intendentka dba o higieniczny odbiór towaru od dostawców. Zwraca uwagę na ubiór dostawcy: fartuch biały, maseczka, rękawiczki, którym dostarczany jest towar. Dostarczane pieczywo powinno być zafoliowane przed transportem. Dostawca nie wchodzi na teren przedszkola, zostawia produkty przed drzwiami i informuje intendenta telefonicznie o dostawie.
  6. Pracownik kuchni dezynfekuje ręce przed każdym wejściem do pomieszczenia, gdzie przygotowywane są posiłki:
    1. myje ręce: 
      • przed rozpoczęciem pracy,
      • przed kontaktem z żywnością, która jest przeznaczona do bezpośredniego spożycia,
      • po zajmowaniu się odpadami/śmieciami,
      • po zakończeniu procedur czyszczenia/dezynfekcji,
      • po skorzystaniu z toalety
      • po kaszlu, kichaniu, wydmuchaniu nosa
      • po spożytym posiłku;                                                                          
    2. myje ręce zgodnie z instrukcją zamieszczoną w pomieszczeniach sanitarno-higienicznych;
  7. wyrzuca rękawiczki, wyrzuca wszelkie opakowania, w których zostały dostarczone  produkty do worka na śmieci i zamyka go szczelnie; jeśli rozpakowanie produktu w danym momencie nie jest możliwe lub musi on pozostać w opakowaniu, pracownik kuchni myje lub dezynfekuje opakowanie;
  8. Posiłki przygotowywane są przy zachowaniu wszelkich niezbędnych środków higieny.
  9. Posiłki dzieciom podają opiekunowie.
  10. Dzieci posiłki spożywają przy stolikach.
  11. Każde dziecko ma swój stolik swoje krzesło, a wyznaczony pracownik dezynfekuje je odpowiednio.
  12. Rekomenduje się zmianowe wydawanie posiłków
  13. Pracownicy kuchni nie mogą kontaktować się z dziećmi oraz z pracownikami opiekującymi się dziećmi.
  14. Wyznaczony pracownik obsługi lub nauczyciel odbiera z kuchni przygotowany posiłek i dostarcza go do stolika dziecka. Dzieci spożywają posiłek w zachowanym od siebie bezpiecznym dystansie.
  15. Po zakończonym posiłku i czynnościach porządkowych (dezynfekcja stolików, krzesełek) pracownik obsługi lub nauczyciel przekazuje naczynia stołowe do pkt odbioru brudnych naczyń.
  16. Wyznaczony pracownik obsługi odbiera naczynia i zgodnie z zasadami HACAP dokonuje czynności porządkowych.
  17. Pracownicy pionu żywieniowego zobowiązani są do zachowania szczególnej ostrożności dotyczącej utrzymania wysokiej higieny, mycia i dezynfekcji stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego i naczyń stołowych oraz sztućców.(w zmywarkach wraz z wyparzaniem naczyń i sztućców stołowych)
  18. Pracownicy kuchni zobowiązani są do szczególnej ostrożności dotyczącej zabezpieczenia epidemiologicznego min. tak organizowania stanowisk pracy, aby były w bezpiecznej odległości od siebie a jeśli jest to niemożliwe z zastosowaniem odpowiednich środków ochrony osobistej.
  19. Pracownicy obsługi odpowiedzialni za czynności porządkowe są obowiązani ze szczególną dokładnością utrzymywać w czystości ciągi komunikacyjne, dezynfekować powierzchnie dotykowe – poręcze, klamki i powierzchnie płaskie. Wyżej wymienione czynności należy dokumentować na karcie monitoringu czystości.
  20. Pracownicy biurowi zobowiązani są do szczególnej dbałości o swoje stanowisko pracy, w tym dezynfekcję blatów, klawiatur i wyłączników.
  21. Przeprowadzając dezynfekcję należy zapoznać się z kartą charakterystyki danego środka i ściśle przestrzegać zaleceń producenta.
  22. Należy przestrzegać czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń, przedmiotów tak, aby dzieci nie były narażone na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.

 

§ 6

 

OBOWIĄZKI PRACOWNIKÓW PLACÓWEK

HIGIENA, CZYSZCZENIE I DEZYNFEKCJA POMIESZCZEŃ I POWIERZCHNI

 

  1. Każdy pracownik szkoły zobowiązany jest do samoobserwacji i pomiaru temperatury dwa razy dziennie.
  2. W przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem COVID-19 (duszności, kaszel, gorączka) pozostaje w domu i zawiadamia o tym fakcie dyrektora placówki.
  3. Do placówki pracownicy pedagogiczni i niepedagogiczni, z wyłączeniem pracowników kuchni wchodzą i wychodzą tylko przez wejście główne.
  4. Pracownik kuchni wchodzi wejściem od zaplecza kuchennego.
  5. Pracownicy nie przemieszczają się zbędnie po placówce
  6. Przed wejściem do budynku należy umożliwić skorzystanie z płynu dezynfekującego do rąk oraz zamieścić informację o obligatoryjnym dezynfekowaniu rąk przez osoby dorosłe i młodzież, wchodzące do podmiotu.(za uzupełnienie płynu odpowiedzialny jest wyznaczony pracownik)
  7. Należy dopilnować, aby rodzice dezynfekowali dłonie przy wejściu, zakładali rękawiczki ochronne oraz zakrywali usta i nos. Rodzice zaopatrują się w rękawiczki i maseczki we własnym zakresie.
  8. Należy regularnie myć ręce wodą z mydłem oraz dopilnować, aby robiły to dzieci, szczególnie po przyjściu do podmiotu, przed jedzeniem i po powrocie ze świeżego powietrza, po skorzystaniu z toalety.
  9. Rekomenduje się monitoring codziennych prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych - poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatury, włączników (przy dezynfekcji włączników należy zachować szczególną ostrożność ze względu na wystąpienie ryzyka porażenia prądem. Wszystkie wyłączniki są bezwzględnie oklejone folią stanowiącą zabezpieczenie).
  10. Przeprowadzając dezynfekcję należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń, przedmiotów tak, aby dzieci nie były narażone na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
  11. Personel opiekujący się dziećmi i pozostali pracownicy powinni być zaopatrzeni w indywidualne środki ochrony osobistej — jednorazowe rękawiczki, maseczki na usta i nos, a także fartuchy z długim rękawem (do użycia w razie konieczności np. przeprowadzania zabiegów higienicznych u dziecka – adekwatnie do aktualnej sytuacji).
  12. Zaleca się wywieszenie w pomieszczeniach sanitarnohigienicznych plakatów z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk – instrukcje.
  13. Należy zapewnić bieżącą dezynfekcję toalet.
  14. Wszyscy pracownicy placówki muszą zostać zapoznani z kartami charakterystyk używanych środków do dezynfekcji i potwierdzić to własnoręcznym podpisem.

 

245

Nasi uczniowie z klas 4-8 wzięli udział w tegorocznej XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Nauk Przyrodniczych „Świetlik”. Głównym celem Konkursu jest rozpowszechnianie nauk przyrodniczych jako ciekawego, fascynującego źródła wiedzy o świecie. Przyrodnicy przygotowując się rozwiązywali testy i wykonywali różne doświadczenia z zakresu świata przyrodniczego.  Konkurs składał się z różnych zadań z zakresu biologii, chemii, geografii i fizyki. Zwycięzcami tej edycji byli: Wawrzyniec Sołtysiak z

...