wtorek 19 marzec 2024
            Szkoła Podstawowa nr 4 w Olkuszu została oddana do użytku 3 września 1961 roku. Otwarcie szkoły zbiegło się z uroczystymi obchodami Tysiąclecia Państwa Polskiego. Była to pierwsza w Olkuszu szkoła wybudowana po wojnie. Budynek szkolny usytuowany był przy ulicy Augustiańskiej (obecnie Francesco Nullo), oddalony ok. 500 m od centrum miasta. W tamtych czasach był najnowocześniejszym gmachem szkolnym w mieście i okolicy; posiadał duże okna, słoneczne klasy lekcyjne i przestronne korytarze.

Na trzech kondygnacjach znajdowało się 15 sal lekcyjnych. Ponadto w budynku znajdowała się biblioteka, dwa pomieszczenia świetlicowe, jadalnia, kuchnia oraz sala gimnastyczna. Wnętrze budynku było starannie i estetycznie wykończone. Niespełna dwa lata później, w setną rocznicę bitwy pod Krzykawką, szkole nadano  imię bohaterskiego pułkownika Francesco Nullo. W uroczystościach wzięła udział delegacja włoska z Bergamo - rodzinnego miasta Nullo, władze miasta oraz społeczność szkolna.