czwartek 28 marzec 2024

"Wizyta włoskich przyjaciół"

W dniach od 25 czerwca do 2 lipca 2013 roku dziesięcioosobowa grupa ze Szkoły Podstawowej w Pontenure pod opieką profesor Alessandry Franchi i profesor Giuseppiny Gardelli spędziła tydzień w Polsce. To już szósta wymiana młodzieży, która została zorganizowana w ramach umowy partnerskiej między Olkuszem i Pontenure. Dzięki Urzędowi Miasta i Gminy Olkusz, panu burmistrzowi Dariuszowi Rzepce, pani burmistrz Pontenure Angeli Fragoni, pani Teresie Musiał-Casali oraz wielu innym osobom zaangażowanym w zorganizowanie wymiany, dzieci spędziły niezapomniane chwile w Polsce. Uczestnicy wymiany mieszkali w domach polskich rodzin. Była to znakomita okazja do tego, aby poznać zwyczaje, język, kuchnię i kulturę naszego kraju. Patronem Szkoły Podstawowej Nr 4 jest włoski pułkownik, Francesco Nullo, który walczył i zginął w 1863 roku pod Krzykawą. Nie mogło się więc obyć bez złożenia hołdu bohaterowi na starym cmentarzu w Olkuszu.

Program wymiany obfitował w liczne atrakcje. Dzieci uczestniczyły w uroczystym zakończeniu roku szkolnego klas szóstych i dyskotece w Szkole Podstawowej nr 4, zwiedziły Wieliczkę, Kraków, Olkusz, brały udział w zajęciach zorganizowanych przez Bibliotekę Miejską pod hasłem "Cała Polonia czyta dzieciom". Wspólnie spędzony czas na basenie i zabawach ugruntował zawarte w zeszłym roku przyjaźnie polsko-włoskie.

Cały pobyt, zakończony uroczystym obiadem, był bardzo udany. Mamy nadzieje na następną wymianę naszych uczniów.