Szkoła Podstawowa nr 4
im Francesco Nullo
w Olkuszu
Tel: 32 643 06 05
Adres:
ul. Fr. Nullo 36,
32-300 Olkusz

e-mail: sp4olkusz@wp.pl
sobota 20 lipiec 2024

     W dniach od 18 do 26 czerwca 2008 r. 10 uczniów Naszej Szkoły gościło w swoich domach włoskich przyjaciół z miasta Pontenure, które jest miastem partnerskim Olkusza.
     Podczas 11 dniowego pobytu mali Włosi zwiedzili zabytki i muzea olkuskie. W Krakowie podziwiali Zamek Królewski na Wawelu, Kościół Mariacki i rynek.
    W czwartym dniu wizyty w Polsce uczestniczyli w biwaku w Kobylicy koło Jaroszowca – zorganizowanym przez Druha Kowala i harcerzy, gdzie odbyły się rozgrywki sportowe, zabawy orientacyjne w terenie tj. podchody i pieczenie kiełbasek.
      W ciągu swojego pobytu zwiedzili również Sanktuarium na Jasnej Górze w Częstochowie oraz Kopalnię Soli w Wieliczce.


    Włosi czynnie uczestniczyli w życiu szkoły. Ogromnym zaskoczeniem była dla nich forma organizacji Uroczystości Zakończenia roku szkolnego, w której czynnie uczestniczyli (deklamowali wiersze, śpiewali włoskie piosenki), gdyż we włoskich szkołach nie ma tradycji organizowania Uroczystości Rozpoczęcia ani Zakończenia Roku szkolnego, Dnia Edukacji Narodowej, czy innych uroczystości. Wzięli udział również w dyskotece zorganizowanej z okazji zakończenia szkoły przez uczniów klas szóstych. Najciekawszą (ulubioną) formą spędzania czasu przez młodzież z Włoch były pobyty na basenie miejskim w Olkuszu oraz w krakowskim Aquaparku.
     Rodziny, w których mieszkali uczniowie z Pontenure również zapewnili swoim gościom wspaniałe rozrywki – organizowali wycieczki do muzeum Miniatur w Inwałdzie koło Wadowic, do Pieskowej Skały, Rabsztyna oraz na pustynie Błędowską.