Szkoła Podstawowa nr 4
im Francesco Nullo
w Olkuszu
Tel: 32 643 06 05
Adres:
ul. Fr. Nullo 36,
32-300 Olkusz

e-mail: sp4olkusz@wp.pl
sobota 24 luty 2024

Co to znaczy być wolontariuszem? Jak można pomagać? Gdzie leży Somalia, a gdzie Sudan? Na te i wiele innych pytań uczniowie klas 4 a i 4 b mogli się dowiedzieć z warsztatów, które odbyły się 30 października w szkole, a poprowadził je Tadeusz Szczepaniak – pracownik biura Polskiej Akcji Humanitarnej w Krakowie. Warsztaty miały formę gry.

Wolontariat - gra

Gra poprzez pokazanie 5 krajów i zastosowanie różnych aktywności :

  1. zwracała uwagę jak zróżnicowana kulturowo, ekonomiczne i społecznie jest Afryka Wschodnia,
  2. przedstawiała te kraje w sposób wieloaspektowy – uzupełniając i modyfikując ich obraz znany z przekazów medialnych,
  3. oddawała głos przedstawicielom krajów globalnego Południa, poprzez zbudowanie zadań i aktywności na podstawie prawdziwych historii zebranych przez stażystów GLEN i  pracowników PAH.
  4. uczyła współpracy (jest to gra kooperacyjna) i pokazywała globalne współzależności oraz konsekwencje działań jednostki na kwestie globalne.

 

To już kolejny etap współpracy z PAH w Krakowie. Tym razem edukacją objęci zostali uczniowie szkoły podstawowej. Mamy nadzieję, że przeprowadzone warsztaty zaowocują w przyszłości akcjami i projektami na rzecz potrzebujących, zarówno tych lokalnych jak i tych z odległej Afryki Wschodniej.

Bożena Szymonek