Miasto bez elektrośmieci

Aż 80 odbiorników telewizyjnych i monitorów, 48 zestawów video i hi-fi, 40 odbiorników radiowych, 24 komputery, 3 urządzenia kserujące, 20 żelazek, 16 odkurzaczy, 7 chłodziarek, kuchenkę gazową i wiele, innego drobnego sprzętu elektrycznego i elektronicznego zebrali uczniowie naszej szkoły podczas trzydniowej akcji „Moje miasto bez elektrośmieci”, która odbyła się w dniach 28-30 października 2013r.

Edukacja ekologiczna jest jednym z priorytetów naszego programu wychowawczego. Od kilku lat prowadzimy selektywną zbiórkę odpadów, sukcesywnie wymieniamy żarówki tradycyjne na energooszczędne, braliśmy udział w programie „Każdy uczeń wie, co zrobić z ZSEE”, a od września tego roku, z inicjatywy pani dyrektor Anny Knapik, szkoła przystąpiła do udziału w projekcie ekologicznym „Czysta Małopolska”, organizowanym przez Kuratorium Oświaty w Krakowie oraz do realizacji ogólnopolskiego programu edukacyjnego prowadzonego przez organizację ElektroEko. Najważniejszym celem naszych działań jest kształtowanie proekologicznych zachowań w postępowaniu z odpadami w codziennym życiu, utrwalenie zdobytej wiedzy i umiejętności poprzez systematyczne, praktyczne działanie związane z selektywną zbiórką odpadów, a także promowanie postaw ekologicznych wśród dzieci. Koordynatorem projektu „Czysta Małopolska” jest p. Iwona Kądziołka.

Aby rozpropagować zbiórkę elektrośmieci, zaangażowaliśmy wszystkie siły: uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły. Wydrukowaliśmy plakaty i rozesłaliśmy informację poprzez Internet, aby dotrzeć do jak największej grupy osób. Pomocy udzieliła nam Rada Rodziców i Wydział Ochrony Środowiska i Terenów Rolnych Urzędu Miasta I Gminy w Olkuszu. Do zbiórki włączyla się cała społeczność szkolna, mieszkańcy Osiedla „Centrum”, właściciele okolicznych sklepów i zakładów usługowych. Odzew na zaproszenie do włączenia się w akcję przerósł nasze oczekiwania.Zgromadzony sprzęt ważył 2390 kilogramów i szkoła uzyskała 1851 punktów, za które będziemy mogli pozyskać nowoczesne wyposażenie i atrakcyjne pomoce dydaktyczne.

Zbiórce elektrośmieci, towarzyszy szkolny konkurs, w którym rywalizują ze sobą wszystkie klasy oraz uczniowie w klasyfikacji indywidualnej. Nad sprawną zbiórką elektrośmieci i przebiegiem konkursu czuwa pan Rafał Michalski.

Po przeprowadzeniu I etapu konkursu wyniki przedstawiają się następująco. Prowadzi klasa VA z wynikiem 887 punktów, II miejsce zajmuje klasa IIB, która zgromadziła 607 punktów, a na III miejscu plasuje się klasa IVB z 513 punktami.

W klasyfikacji indywidualnej prowadzą: Karolina Miodońska, Małgorzata Miodońska, Natalia Baranik, Kamila Pałka, Wiktoria Szkalmierska, Magdalena Pałka, Julia Roś, Wiktor Grabowski i Maciej Pałka.

W grudniu klasy trzecie rozpoczną realizację programu dydaktycznego, który pomoże uczniom zrozumieć dlaczego elektrośmieci są tak niebezpieczne i jak należy z nimi postępować, aby nie szkodziły środowisku. Lekcje na pewno będą ciekawe, bo każdy z uczniów otrzyma komplet kolorowych materiałów, które urozmaicą zajęcia. Zachęcamy wszystkich uczniów, a szczególnie tych, którzy jeszcze nie włączyli się do zbiórki, do udziału w konkursie. Konkurs trwa nadal, a jego finał, połączony z wręczeniem nagród odbędzie się na wiosnę.

Dziękujemy za zaangażowanie uczniom, rodzicom, nauczycielom, pracownikom szkoły oraz całej społeczności lokalnej i prosimy o dalszą współpracę, bo im więcej punktów uzyska szkoła tym więcej sprzętu i pomocy otrzymamy, a dodatkowo korzyści dla środowiska naturalnego będą bezcenne!